Skocz do zawartości
KaiserrPL

Stellarisowe Tuty #1 - Wprowadzenie do gry, tworzenie rasy i imperium.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Postanowiłem stworzyć poradnik do gry Stellaris, ponieważ uważam, że jest to jedna z lepszych gier Paradox'u,
która zasługuje na trochę uwagi. Wiem również, iż wiele graczy zraża się do gry, widząc mnogość opcji, rynek
rozbudowany system rozwoju państwa jak i całego gatunku. Nie potrzebnie. Gra, choć skomplikowana jest
naprawdę łatwa do zrozumienia. W tym poradniku chciałbym przedstawić, i ułatwić wam rozgrywkę.
Zatem, przejdźmy do rzeczy:

1. Wybór/Stwarzanie własnego gatunku jak i imperium.
W Stellaris jedną z ważniejszych rzeczy jest samo tworzenie gatunku, jak i imperium.
Pierwsza faza gry jest o tyle ważna, że zmiana ustroju czy cech gatunku jest możliwa 
dopiero w późniejszych fazach gry po odkryciu zaawansowanej technologi (ale o tym później😉)

Twórcy gry przygotowali już kilka gotowych szablonów imperiów z gotowymi gatunkami i historią.
Jednak co może sprawiać więcej frajdy niż gra własnym Imperium z tobą samym na czele?

YExQUIw.png

Powyżej widzimy ekran z frakcjami, dwie najwyżej stworzone przeze mnie. (Przepraszam za słabą jakość ss)

Przyjrzyjmy się jednak tworzeniu Imperium od zera.

QV3s512.png

Wpierw zaczynamy od wyglądu gatunku, punkt z nazywaniem i listą pozwolę sobie ominąć, gdyż tam po prostu wpisujemy przedrostki statków i formy dopełniacza 😜

Następnie, wybieramy jakie nasz gatunek ma mieć cechy itd. Do dyspozycji mamy cechy i punkty cech. Wybierając negatywne cechy dostaniemy więcej punktów (co możemy wydać na inną pozytywną cechę.)

PrZzccR.png

NDS51Pb.png 

Jak widzimy, cechy negatywne równoważą się z pozytywnymi (dzięki dwóm cechą negatywnym dostałem dwa punkty, dzięki czemu kupiłem cechy "oszczędni" i "długowieczni",
natomiast cechę "wysoki przyrost naturalny kupiłem dzięki dwóm podstawowym punktom) Cechy jak na kosmiczne strusie przystało!

Następnie, zabieram się za tworzenie układu macierzystego (Jeśli potrzebujesz poradnika wczesnej fazy rozgrywki znajdziesz go na dole 🙂 )

HIixxTB.png
Do dyspozycji mamy dziewięć światów, z trzech kategorii. W przyszłości będzie sie to przekładać na możliwość zamieszkania, a co za tym idzie
koszty utrzymania (gdzie jak np. rasą zamieszkującą ś. stepowy skolonizujemy świat z innej kategorii koszty mogą wzrosnąć aż o 100%)

Dla Kosmicznych strusi wybrałem świat tropikalny, widoczny pod światem kontynentalny i nazwałem go Struś, natomiast gwiazdę nazwałem Daenerys (coś dla fanów GoT 😄 )
Wyglądu miasta nie opiszę, gdyż jest to zwyczajnie drobna zmiana kosmetyczna, gdzie wybieracie sobię to co najbardziej wam się podoba.

Następnie zacznijmy tworzyć imperium.

S91SHef.png

2.Tworzenie Rządu

To jest chyba jedna z bardziej istotniejszych rzeczy w tym kreatorze.
Mamy do dyspozycji 6 rodzai rządów z czego dwa (Megakorporacja i Umysł zbiorowy są dostępne w dodatkach) Sam, mimo iż mam oba 
dodatki muszę przyznać, że są ciekawe, ale nigdy z ich nawet nie korzystałem. Także nie posiadając DLC nic większego nie tracicie, gdyż zawsze
w darmowej aktualizacja wraz z premierą DLC najważniejsze zmiany są darmowe.

Demokracja - Demokracja jak demokracja. Wybory przywódcy odbywają się co 10 lat dezaktywuje etykę autorytaryzmu (o etykach dosłownie za chwilę), szczególnie nie lubi Dyktatur, za Imperium nie przepadają.

Oligarchia - Grupka najzamożniejszych głosuję na przywódcę, wybory odbywają się co 20 lat, nie dezaktywuje żadnej etyki.

Autorytaryzm - Wybory na władcę odbywają się po śmierci poprzedniego, ustrój dezaktywuję etykę sprawiedliwości, umożliwia wprowadzania polityk represji.

Imperializm - Jest to krótko mówiąc królestwo. Po śmierci poprzedniego władcy, na tron wchodzi następca (przeważnie potomek), dezaktywuję etykę sprawiedliwości, jednak nie umożliwia wprowadzanie tak wielu represji jak Dyktatura
Moim zdaniem najlepszy ustrój w grze, ze względu na stabilność po śmierci długoletniego władcy.

Każdy rodzaj rządów może się zmieniać przy doborze etyk (np. Demokracja pośrednia może zmienić się na komisariat militarny przy etyce militaryzmu (wtedy głosują tylko wojskowi i naukowcy))

Spis wszystkich etyk znajdziesz tu: https://stellaris.paradoxwikis.com/Ethics (strona jest po angielsku, jednak jadąc na dół znajdziesz obrazkowe informacje 😄)

Teraz pora na specjalne rodzaje rządów.

Umysł zbiorowy - NIE POLECANE DLA NOWYCH GRACZY, DEZAKTYWUJE SAMOUCZEK, wszyscy obywatele połączeni są w jedność, każda populacja która znajdzie się w obrębach takiego imperium, automatycznie zaczyna wymierać.

Megakorporacja - Wybory odbywają się co 20 lat, megakorporacja ma możliwość zakładania filii na planetach obcych imperiów, gdzie może stawiać dodatkowe budynki (zarabiając na tym), może kontrolować galaktyczny rynek i wszczynać wojny handlowe.

Czas na ustroje!

Ustroje, jako iż są zwykłymi modyfikatorami dodającymi np. +5% siły armi itd. opisze tylko kilka specjalnych!

Postapokalipsa - Zaczyna grę na świecie Cmentarnym, możliwości zamieszkania są rozpisywane według wcześniej wybranych preferencji.
Przywódcy żyją +10 lat, a możliwość zamieszkania takiego świata wzrasta aż o 70%.

Synkretyczna ewolucja - Rozpoczyna się grę, z 12 populacjami innego, poddanego gatunku który jest całkowicie posłuszny (ten gatunek nas krótko mówiąc wielbi.)

Zasiane życie - Rozpoczyna grę na świecie gajańskim o rozmiarze 25 (świat gajański, to taki który jest w 100% możliwy do zamieszkania przez KAŻDY gatunek, a rozmiar 25 to największy z możliwych), jednak inne światy mają możliwość zamieszkania 0%, przez co koszty utrzymania takiej koloni wzrastają aż o 100% !

Na koniec, zostają tylko dodatki kosmetyczne, takie jak wygląd statków, flaga, nazwa okrętu, czy nawet głos doradcy.

Także, ten trochę się rozpisałem, więc zamierzam stworzyć jeszcze kilka części poradnika o ile się przyjmie 😜
                                                                                                                                                                                                                                                       W następnym poradniku zabierzemy się za początkową rozgrywkę i mechaniki gry.

Edytowane przez KaiserrPL
  • Polubienie 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...