Skocz do zawartości
Grzesiek11

Chroot Debiana na Androidzie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Udało mi się zrobić coś takiego:

I2z2OcR.jpg

dJ8AiOc.jpg

🐧🐧🐧 Jest to Debian 9, GNU/Linux. Debian na smartfonie z Androidem. Jak? 🐧🐧🐧

Uwaga! ⚠️ Jak się na tym znasz, następne kilka zdań będzie bardzo nudne.

Ano Android jest Linuxem, to znaczy wykorzystuje jądro Linuxa. Jednak userland (co to? Sprawdź na Wikipedii :P) jest robiony przez Google. W zasadzie jest tam wgrane kilka narzedzi GNU, ale przede wszystkim brakuje menedżera pakietów (patrz: Wikipedia). Dzięki wykorzystaniu narzędzia chroot (znów Wikipedia...) możliwe jest wgranie kompletnego userlandu Debiana lub innego distro.

No więc wystarczy zrootowany (narzędzia chroot, dd, mount...) 📱 (ten tutaj to Core Plus, dolna półka kilka lat temu, i to po przejściach. Ma LineageOSa 11) no i opcjonalnie aplikacja Linux Deploy, robiąca trzy czwarte za nas. Proces i tak nie należy do najłatwiejszych, ale też nie jest przesadnie trudny. Nie będę się tu o tym rozpisywał.

Niestety proces instalacji paczek trwał chyba z 8 godzin, a na początku wywalał błędy, które trzeba było wygooglać... 😶

No więc mam Debiana z APTem, pełnym repozytorium ARM (trzeba wiedzieć, że jest to możliwe właśnie dzięki temu, że Debian jest dostępny nie tylko na i386 (x32) i amd64 (x64), ale też różne odmiany ARM - architektury procesorów m.in. do smartfonów i tabletów [jest też dostępny na egzotyczne architekturki, np. PowerPC, ale o tym sza 🤫]), SSH oraz LXDE - środowisko graficzne, do którego dostajemy się za pomocą VNC.

To ostatnie działa właśnie najgorzej, bo o ile w terminalu jest przyjemnie, dopóki nie używamy APTa (rozpakowywanie paczek 😡), to w trybie graficznym... Nie, tak się nie da pracować. Może z powodu starego telefonu, no i starego systemu plików - EXT3 (EXT4 u mnie to była masakra, błędy nonstop). Nie przetestowałem prawie żadnych aplikacji graficznych, ale wszystko jeszcze przede mną. Z X11 trzeba się łączyć przez VNC, bo aplikacja XServer XSDL dająca "standalone X11" odmawiała posłuszeństwa (w sumie można by było przetestować w framebufferze, może się da). W każdym razie tryb graficzny to fajna ciekawostka, która ładnie wygląda na zdjęciu.

Za kilka(naście/dziesiąt/set) dni prawdopodobnie dostanę jakiś staro-nowy fon (Xperia M4 Aqua). Postaram się zrobić tam roota i dać mu szansę, m.in. z chrootowanym GNU/Linuxem. Może podziała lepiej 😛

No to by było na tyle. Nie piszę tego na blogach, bo nie ma blogów :'). Jak coś zapomniałem, piszcie. Bye! 👋

Edytowane przez Grzesiek11
  • Polubienie 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co ciekawe, Google pracuje nad nowym systemem "Fuchsia OS", który nie będzie już bazował na kernelu Linuxa.
Ciekawy projekt, dosyć łatwo wykonywalny, właśnie z racji specyficznych uwarunkowań technicznych Androida :classic_tongue:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Damian napisał:

Co ciekawe, Google pracuje nad nowym systemem "Fuchsia OS", który nie będzie już bazował na kernelu Linuxa.
Ciekawy projekt, dosyć łatwo wykonywalny, właśnie z racji specyficznych uwarunkowań technicznych Androida :classic_tongue:

Tak mi się wydaje, że Google chce mieć swojego iOSa... Co prawda otwartego, ale ze znacznie ograniczoną customizacją. A to właśnie lubię w Androidzie.

13 godzin temu, Somka napisał:

Jak planujesz zdobyć roota?

sudo su 😉

A tak poważnie, o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Grzesiek11 napisał:

sudo su 😉

A tak poważnie, o co chodzi?

Skąd weźmiesz roota?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, Somka napisał:

Skąd weźmiesz roota?

No jak masz custom ROM jak np. LineageOS, to wystarczy włączyć w ustawieniach. Jak masz stocka, no to zabawa w SuperSU :') 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzialem ludzi, ktorzy wgrywali Debiana jako apke. Tobie udało się zastąpić androida?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, AzethMeron napisał:

Widzialem ludzi, ktorzy wgrywali Debiana jako apke. Tobie udało się zastąpić androida?

To nie jest apka ani zastępowanie całego Androida.

To chroot, czyli wgranie innego systemu na tym samym jądrze. Polega to na załadowaniu całego userlandu do osobnego katalogu (u mnie ten katalog był jeszcze w osobnym systemie plików na karcie SD), a następnie użyć komendy chroot do wejścia do tego katalogu oraz zainicjowanie systemu w nim zawartego przy użyciu aktualnego jądra (Android jest Linuxem). Tej metody często używa się przy naprawie rozwalonego na kawałki bootloadera w systemach Linuxowych (np. jak Windows 10 na drugiej partycji nadpisze ci GRUBa). Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby Debian nie był systemem otwaroźródłowym, przeportowanym przez społeczność na większość dostępnych achitektur, w tym wypadlku ARM.

BTW telefon zaliczył softbricka. Pewnie kiedyś się tym zajmę, na razie mam backup wszystkiego na karcie SD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Togzelek napisał:

Te artefakty grafiki wynikają z niedoskonałości tej "metody" czy ze starego sprzętu? Rzecz fajna, ale na tym samsungu nie idzie niczego rozczytać, ciekawe czy na xperii lepiej będzie. Plus za kreatywność.

Te artefakty grafiki wynikają z tego, że ten telefon swoje przeszedł 😉 "Paseczki", jak to nazywam, pojawiły się po zrzuceniu go z biurka (dzięki, siostra!). Pojawiają się wszędzie, więc pewnie ekran się rozwalił - wymiana nie ma sensu.

EDIT: Słaba jakość wynika też z niskiej rozdzielczości, jaką dałem na Xorgu. Po podbiciu wszystko jest do rozczytania, za to laguje przeokropnie. Ogólnie tryb graficzny zrobiłem "for effect", bardziej sensowne zastosowanie to konsola - logowanie przez ssh z osobnej aplikacji jak np. JuiceSSH czy ConnectBot. Wtedy można np. zagrać w snake'a czy invaders, skompilować program, potestować programiki, odpalić serwer (teraz na to wpadłem, nie próbowałem) czy pobawić się systemem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do rozmowy!

Możesz napisać odpowiedź teraz, a następnie się zarejestrować. Jeżeli już masz konto, zaloguj się teraz.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...