Przyszłość minecraft? Felieton #1

Za nami sylwester i pierwsze dni nowego roku, wiele osób ma już swoje postanowienia noworoczne. Fani Minecraft’a na pewno zastanawiają się nad tym, co twórcy dodadzą do gry w najbliższym czasie. A może – zupełnie odwrócą się od niej i przestaną ją wspierać, a popularny tytuł przepadnie w otchłani zapomnienia? Wszystko jest dopiero przed nami i ciężko to stwierdzić, lecz czemu by nie pokusić się o kilka fantazji? W tym artykule przedstawię wam swoją wizję rozwoju Minecraft’a w nieodległej przyszłości oraz moje oczekiwania wobec twórców.

Aktualnie Minecraft jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie i nie ma się co temu dziwić. Ta produkcja zrewolucjonizowała gatunek sandboxów i zyskała miliony fanów, od młodych po nawet dorosłych ludzi. Jest to prawdziwy fenomen w branży gier wideo, który wyznaczył nowe standardy. Na jej podstawie powstało wiele różnych zabawek, gra Minecraft: Story Mode od studia Telltale Games i tak dalej. Do takiego sukcesu przyczyniła się otwartość świata i możliwość przeżywania przygód, bądź budowania razem ze znajomymi. Póki co, twórcy wprowadzają aktualizacje, które dodają trochę nowych rzeczy i poprawiają stare błędy a ci którzy twierdzą, że Minecraft oferuje zbyt mało przedmiotów z lekkim wysiłkiem mogą urozmaicić sobie grę dzięki modyfikacjom, które tworzą oddani fani.

Przejdźmy więc do głównej części tego artykułu. Według mnie Minecraft’owi przydałaby się spora aktualizacja, która wniosłaby sporo nowej zawartości, a nie tylko garstkę przedmiotów, kilka mobów itp. Oczekuję od twórców, by bardziej zmobilizowali się odnośnie aktualizacji i wprowadzali za ich pomocą dużo świeżych rzeczy, na przykład tak, jak to robią twórcy wspaniałej gry „Terraria”. Wprawdzie można się posiłkować modyfikowaniem Minecraft’a o wcześniej wspomniane modyfikacje, ale jest to zabieg czasochłonny i dla niektórych nieco trudny.

Instalacja modów niestety nie jest taka prosta, choć dzięki takiemu programowi jak Forge jest ona znacznie łatwiejsza. To co zrobić gdy nowe przedmioty z moda będą kolidowały z przedmiotami z innego moda? Wtedy trzeba będzie bawić się w zmianę ID itemków, a to już jest bardzo czasochłonna praca i nie każdemu będzie się chciało poświęcać na to czas.

Fajna jest też możliwość zakupu figurek, które mogą pojawić się na półce i którymi można pochwalić się wśród znajomych. Inny stosunek mam natomiast do książek. Moim zdaniem nie są potrzebne (może z wyjątkiem poradników) i nie oferują ciekawej rozrywki dla czytelnika, podobnie jest z pozycjami znanych graczy Minecraft z Youtube.

A jak według mnie będzie wyglądał Minecraft w najbliższych latach? Cóż, mam nadzieję, że moje powyższe gdybanie się choć w połowie sprawdzi. Czuję, że pojawi się kolejna fabularna wersja gry albo coś zupełnie innego. Myślę, że doczekamy się ogromnego przełomu. Może jakaś ekranizacja w kinach? A może jakiś park rozrywki? Na fali popularności Minecraft’a, wszystko jest możliwe. Szczerze – ciężko jest mi sobie wyobrazić na co dokładnie porwą się twórcy. Dla nich praktycznie wszystko jest możliwe, ale jeżeli coś już ma być, to niech to będzie spektakularne, dobre i dopracowane.